Často kladené otázky

Jak funguje ZEVO?

Zařízení na energetické využití odpadu (zkráceně ZEVO) řízenou oxidací (neboli termickou reakcí) vyrábí tepelnou a elektrickou energii. Vedle prevence vzniku odpadu, opětovného použití výrobků a materiálového využití odpadu je další z cest, jak lze do budoucna odstraňovat odpady, které v domácnostech vytváříme.

Jak ZEVO ovlivní kvalitu ovzduší, hluk nebo zápach ve městě a okolí?

Jedním slovem: nijak. Moderní ZEVO je velmi bezpečné a šetrné zařízení, které efektivně mění zbytkový odpad, který už nelze jinak využít, na teplo a elektřinu přísně řízeným procesem. Zahrnuje podtlakový sklad odpadu, který zabraňuje únikům pachů, a vícenásobné čištění spalin, která zajišťuje co nejčistší emise. Samotné zařízení je velmi tiché až neznatelné, hluk způsobují v zásadě jen auta přivážející odpad a odvážející popel a popílek. Současná legislativa je velmi přísná a žádné hlučné a neekologické zařízení ani vzniknou nemůže.

Nebude odpad přitahovat různá zvířata?

Živočichové se k odpadu vůbec nedostanou. Jednak bude dokonale uzavřený a také je nenaláká zápach, který se nedostane z objektu díky podtlakovému řešení skladu odpadu.

Nezhorší ZEVO už tak složitou dopravní situaci ve městě?

Nezhorší, do areálu ZEVO bude zajíždět doslova pár vozů, většina z nich se navíc vyhne průjezdu městem. K projektu odbočí na samém začátku průmyslové zóny. Žďárem nad Sázavou projedou denně tisíce aut. S provozem ZEVO bude spojena cesta maximálně deseti popelářských vozů denně, které přivezou odpad, a průměrně zhruba dvou vozů denně, které odvezou popel a popílek. Na celkovém množství dopravy ve městě se tedy projeví naprosto neznatelně.

Jak bude ZEVO vznikat?

Aby bylo možné ZEVO vůbec postavit, je nutné získat potřebná povolení. Úplně na počátku stojí takzvaný proces EIA, ve kterém se velmi přísně posuzuje vliv projektu na životní prostředí. V případě ZEVO Žďár bude proces o to přísnější, protože se naše město rozprostírá na okraji chráněné krajinné oblasti. Následně je nutné získat územní a stavební povolení.

V povolovacím procesu se posuzuje nejen samotný provoz, ale také proces výstavby projektu. S výstavbou bude souviset provoz pracovních strojů, přivážení a odvážení materiálu a technologií. To bude po nezbytně dlouhou dobu zdrojem mírně zvýšené prašnosti a hluku. Zároveň je ale projekt úmyslně situován do průmyslové zóny v co nejodlehlejší části od nejbližší zástavby a v blízkosti napojení na silniční síť, aby se stavba a provoz na prostředí pro život ve Žďáru nad Sázavou projevily zcela neznatelně.

Časem nebude pro ZEVO dost odpadu, nebude se muset dovážet?

Naopak, žďárské ZEVO se svojí plánovanou kapacitou 40 kT odpadu zcela cíleně pracuje pouze se svozem směsného komunálního odpadu z okolí do 40 km. Skutečností také zůstává, že ač se recyklace v Česku zlepšuje, produkce odpadů v tuzemsku stále roste.

Máte dotaz? Neváhejte se nás zeptat na cokoliv, co Vás zajímá!