Žďár nad Sázavou navazuje na zodpovědné hospodaření s odpady, postaví ZEVO

2025/05/16
Jak asi víte, od roku 2030 nebude možné ukládat odpady na skládky. Jenže i přes výborné třídění všechen odpad nezrecyklujeme. Proto v průmyslové zóně Žďáru nad Sázavou vyroste zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) s dotřiďovací linkou. Smysluplně zužitkuje komunální odpad, který už není možné dále vytřídit a který od roku 2030 není možné skládkovat. Plánovaná kapacita je 40 000 tun odpadu ročně, což projekt řadí mezi menší zařízení podobného typu. Město tak navazuje na dlouhodobé zodpovědné hospodaření s odpady. Projekt ZEVO je aktuálně ve fázi posuzování dopadů na životní prostředí
Jedná se o reakci na blížící se zákaz skládkování v Česku. Tuzemské domácnosti, které patří v rámci EU k premiantům, třídí z domovních odpadů nejčastěji sklo, papír a plasty. Zbylé odpady se dosud v největší míře ukládaly právě na skládkách. Od roku 2030 však města a obce tuto možnost využívat nesmí. K tomu, aby nalezla alternativní řešení, města motivuje i plánované radikální zvýšení skládkovacího poplatku z 500 Kč/t v roce 2020 na 1 850 Kč/t v roce 2029.
Díky dotační podpoře od Státního fondu životního prostředí chceme postavit zařízení na energetické využití odpadů. S dotřiďovací linkou a kapacitou 40 tisíc tun ročně využije odpad z domácností ze Žďáru a blízkého okolí, který nelze jinak využít. Zbytkový komunální odpad vnímáme jako lokální palivo pro zajištění výroby tepla a elektrické energie. Přáli bychom si, aby ZEVO prošlo zkušebním provozem během posledního čtvrtletí 2029,“ říká ředitel společnosti SATT Petr Scheib. Bližší informace a aktuality o projektu uvádí tematický web www.zevozdar.cz.
- Město reaguje na blížící se zákaz skládkování, vyhne se vysokým skládkovacím poplatkům.
- Plánované ZEVO bude mít kapacitu 40 000 tun ročně, využije komunální odpad, který už nešlo dál vytřídit.
- Zařízení posílí energetickou nezávislost města. Díky lokálnímu palivu vyrobí teplo i elektrickou energii.
- Objekt ZEVO vyroste na okraji města v průmyslové zóně, okolí nezatíží dopravou ani zplodinami.
„Díky ZEVO se město vyhne sankcím za skládkování, odpad se bude po důsledném vytřídění likvidovat v místě vzniku, čímž sníží dopady na životní prostředí. A navíc vyrobí vlastní energii, čímž posílí svou nezávislost a stabilizuje ceny tepla. Nesmírně důležité je také to, že jde o regionální komunální projekt. Nepůsobí zde žádný soukromý subjekt, který by si ze Žďáru a obcí v regionu udělal vazaly. Projekt vystihují slova „Žďár a region sobě“, což je přístup, který se dlouhodobě snažíme prosazovat.“
– Martin Mrkos, starosta Žďáru nad Sázavou
ZEVO posílí energetickou nezávislost Žďáru nad Sázavou
Energii uvolněnou při spalování z dále nevytřiditelného odpadu zařízení efektivně využije nejenom k výrobě tepla pro město a jeho obyvatele, ale také k výrobě elektřiny. Spolu s řešením zákazu skládkování se tak bude snižovat i závislost města na plynu, jeho cenových výkyvech a dodávkách. Kombinací ZEVO a modernizované kotelny Libušín může Žďár nad Sázavou lépe čelit navyšování cen za tepelnou energii a poplatků za likvidaci odpadu.
Úřady projekt aktuálně posuzují z hlediska jeho dopadů na životní prostředí. „Sami usilujeme o to, aby byla při hodnocení uplatněna takzvaná velká EIA, která je ve zkoumání důkladnější. Chceme jasně ukázat, že projekt vyhovuje nejpřísnějším kritériím,“ vysvětluje Scheib.
Náklady na vybudování ZEVO se v době výstavby odhadují na 1,4 miliardy korun, přibližně 45 % by měla pokrýt dotace od SFŽP.
Moderní stavba bere ohledy na okolí, nezhorší dopravu ve městě
Autoři záměru vybrali místo pro výstavbu ZEVO tak, aby minimalizovalo dopady na okolí. Budova ZEVO vyroste v průmyslové zóně na okraji města s dostatečným odstupem od jakékoliv obytné zástavby. „Nároky na podobné energetické projekty jsou velmi vysoké a stále se zpřísňují. Žďárské ZEVO bude vybaveno nejmodernějšími technologiemi, které zachytí hluk i zplodiny, takže nijak nezatíží okolí. Například bunkr na příjem odpadu je podtlakový, žádný zápach neunikne,“ uvádí Rostislav Dvořák, předseda představenstva SATT a místostarosta Žďáru nad Sázavou. Budova včetně komínu neruší panorama města, a to ani při pohledu ze Zelené hory.
Transport odpadu ani odvoz popílku nezatíží dopravu ve Žďáru nad Sázavou. ZEVO denně obslouží maximálně deset až patnáct nákladních vozů, díky budoucí propojce a poloze v průmyslové zóně přitom většina nákladních aut odbočí do areálu ještě před vjezdem do města.
Město se zodpovědnému hospodaření s odpady věnuje dlouhodobě
Výstavba ZEVO je dalším krokem v hospodaření s odpady, na které se Žďár nad Sázavou zaměřuje. Město podporuje vyšší míru třídění a recyklace, neustále tak zvyšuje množství sběrných nádob. „Motivujeme obyvatele k tomu, aby pomohli dát surovinám druhý život. Speciální nádoby na tříděný odpad by měli mít v docházkové vzdálenosti, pravidelně pořádáme akce, které občany edukují o důležitosti třídění i o správném postupu.,“ popisuje Mrkos. ZEVO bude likvidovat pouze ten odpad, který už nelze dále vytřídit. Město bude nadále pokračovat v separaci a následné recyklaci odpadu.