Myslíme na naše okolí: budova ZEVO chrání ptáky před nárazem do skla

Před nárazy do skleněné plochy je chrání systém lamel. Ptáci včas rozpoznají překážku a vyhnou se jí.

2024/12/03

Navrhované ždárské ZEVO od počátku plánujeme jako zařízení, které pomůže životnímu prostředí. Musíme proto myslet na mnoho aspektů budoucí stavby. Tak například: víte, že v České republice podle ornitologů zemře asi 1 milion ptáků po nárazu do skla? Celosvětově se jedná asi o více než miliardu opeřených obětí. Rizikové jsou zastávky, okna, ale i opláštění moderních budov, které zrcadlí oblohu a okolní krajinu. A s prosklenými plochami přichází i architektonická studie ZEVO.

Proč vlastně ptáci do sklených ploch narážejí? Ptačí mozek není evolučně vybavený na rozpoznání skla, neumí ho vyhodnotit jako překážku. Když se v ploše odráží stromy, nebo je před ním čiré sklo, jednoduše je nerozpozná a narazí do nich v plné rychlosti. A to je pro křehké ptačí tělíčko často fatální.

Projektanti ZEVO Žďár se řídili radami ornitologů

Proto jsme při přípravě projektu ZEVO mysleli i na ptáky. Budova vznikne nedaleko lesa, v blízkosti roste řada stromů, opeřencům se tady proto dobře daří. Moderní design našeho projektu zahrnuje i velké skleněné plochy – nejenže bude budova vypadat dobře, ale díky spoustě světla vznikne příjemné pracovní prostředí. Sklo by se ale mohlo teoreticky stát pastí právě pro ptáky.

ZEVO od okolí oddělují i vzrostlé stromy, na kterých přirozeně žijí a hnízdí ptáci.

Od samého začátku podnikáme kroky, abychom tomu zamezili. Naši projektanti navrhli začlenit prvky na ochranu ptáků, a to přímo podle doporučení České společnosti ornitologické. Díky systému lamel ptáci překážku okamžitě rozpoznají a bez problému se jí včas a bez nárazu vyhnou.

Děláme vše pro to, abychom nárazům opeřenců do plánované budovy předešli (Foto: Ted,  Creative Commons)

Jsme maximálně ohleduplní k okolí – vůči našim lidským i zvířecím sousedům.