Žďár nad Sázavou je přirozeným centrem regionu a jedním z center celé Vysočiny. Významně proto spolupracujeme s okolními obcemi, a to i na problematice odpadů. Podle odborné studie jsme v ZEVO schopni každoročně zpracovat zhruba 40 000 tun odpadu z okruhu cca 40 kilometrů okolo Žďáru nad Sázavou. Součástí provozu bude dotřiďovací linka a energetické využití zhruba 35 000 tun takzvaného zbytkového odpadu, který už nejde vytřídit a materiálově využít. A od roku 2030 ho navíc nesmíme skládkovat! Z analýz vyšlo jako nejlepší řešení moderní energetické zařízení, které dokáže splnit extrémně přísné bezpečnostní a ekologické požadavky na výstavbu i provoz. A co je to hlavní? ZEVO z odpadu získá elektřinu a teplo pro obyvatele Žďáru.
Výzvy, před kterými stojíme
Jak zajistíme centrální zásobování teplem ve žďárských domácnostech a službách pro veřejnost
Jak minimalizujeme růst poplatků domácností za svoz odpadu
Jak městské a obecní rozpočty uchráníme před sankcemi, které hrozí za nedostatečné třídění
Jak najít řešení, které bude dlouhodobě ekologicky i ekonomicky udržitelné

Máme recept na dostupné teplo
Ve Žďáru nad Sázavou jsme hrdí na naše společné výsledky v třídění odpadu. Věříme, že se v třídění ještě zlepšíme. Stále se však budeme muset vypořádat s odpadem, který efektivně vytřídit a materiálově zužitkovat nejde. Vyvážet ho na skládky už nemůžeme, zákon to od roku 2030 zakazuje.
Společně s modernizovanou kotelnou Libušín eliminujeme závislost na současném dodavateli tepla, a.s. ŽĎAS. Komunální odpad bude v případě jeho energetického využití snižovat i závislost na plynu, jeho cenových výkyvech a dodávkách. Kombinací těchto dvou zdrojů chceme předcházet skokovému zdražování tepla, které nyní nemůžeme zcela ovlivnit.

Reagujeme na nová pravidla pro nakládání s odpady
Podle nové legislativy musí města a obce najít takový způsob svozu a likvidace odpadu, díky němuž se skládky nebudou plnit odpady, které lze dále využít. Postupně roste poplatek za skládkování odpadu (1 850 Kč/t v roce 2029), obcím zároveň hrozí sankce až 200 000 Kč ročně za nízké třídění.
Řešení této situacie hledá nejen Žďár nad Sázavou a obce v okolí, ale i z oblasti Bystřicka, Novoměstska či Jihlavska. Jednou z možností, jak dosáhnout cílů, vyhnout se růstu cen za skládkování i hrozícím pokutám, je efektivní kombinace ještě lepší recyklace, kompostování a energetického využití toho odpadu, který nakonec zbude.
Národní i evropská politika v oblasti nakládání s odpady žádá:
skládkovat v roce 2030 maximálně 10 % komunálních odpadů;
zvýšit míru vytřídění komunálních odpadů na 70 % v roce 2035;
zajistit třídění všech druhů bioodpadu,
zvýšit podíl opakovaného použití a snazší opravy zboží.
Aby se podařilo těchto cílů dosáhnout, zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech zavádí pro města a obce dva základní prostředky:
- ekonomickou motivaci, kdy skládkovací poplatek vzroste z 500 Kč/t v roce 2020 na 1 850 Kč/t v roce 2029. Pokud však obyvatelé vyprodukují jen 0,2–0,12 t/os., budou obce a města platit jen 500 Kč/t (v roce 2024 se za odpady nad 170 kg/os platí skládkovací poplatek 1 250 Kč/t),
- sankce, kdy obcím a městům, které nezajistí vytřídění 60 % v roce 2025, 65 % v roce 2030 a 70 % v roce 2035, hrozí sankce do výše 200 000 Kč.
Provoz malého ZEVO se ekonomicky vyplatí
Jako nejefektivnější řešení na všechny aktuální výzvy vzešlo z odborných podkladů Zařízení na energetické využití zbytkového odpadu (ZEVO).
Mají se lidé ze Žďáru bát zápachu a znečištění? Samozřejmě že ne. Současná ZEVO jsou moderní provozy s mnoha technickými vychytávkami, které zajistí jejich bezpečný, tichý a ekologický provoz a nebude zatěžovat okolí. Koneckonců ZEVO najdeme přímo v Praze, v Liberci nebo třeba i na kvalitu životního prostředí velmi dbající Vídni. Podobné požadavky plní i lokalita v průmyslové zóně na okraji Žďáru, která disponuje dobrým napojením na svozové trasy. Doprava proto nepovede centrem města a nezatíží ho.
Výhody
Splníme zákonná kritéria pro nakládání s odpady a vyhneme se sankcím.
Odpad, jako místní druhotná surovina, bude využitý pro výrobu tepla a elektrické energie.
Podaří se stabilizovat ceny za likvidaci komunálního odpadu a ceny tepla. Nebudeme zatěžovat životní prostředí skládkováním ani nadměrnou dopravou odpadů do vzdálených krajů.

Jak to bude vypadat technicky
Celý proces si můžete představit zhruba takto:
- do areálu ZEVO Žďár denně přijede maximálně 10 aut svážejících odpad,
- odpad vyloží do takzvaného podtlakového bunkru, který zajistí, že do okolí nebude unikat žádný pach, toto řešení zároveň zabrání rozmnožování drobných živočichů,
- odpad poputuje do kotle, který vyrobí teplo – to poslouží jak k vytápění, tak produkci elektřiny,
- spaliny následně projdou dvojí filtrací a reaktorem, které vzduch v maximální možné míře pročistí, než dojde do komína a následně do ovzduší,
- z areálu ZEVO pak odjedou dvě auta denně a odvezou strusku (popel), který najde využití ve stavebním průmyslu, a popílek, který bude uložen na skládku nebezpečného odpadu.
Technicky řečeno, z podrobné studie vzešla jako nejvhodnější řešení pro potřeby ZEVO Žďár „technologie roštového spalování o přibližné kapacitě 35 kT, nebo technologie fluidního spalování o roční zpracovatelské kapacitě 31 kt/r mechanicky upraveného směsného komunálního s čištěním spalin suchou sorpcí s dávkováním NaHCO3 a aktivního uhlí, odprášením spalin pomocí primárního a sekundárního látkového filtru a redukcí látek typu PCCD/F a NOx selektivní katalytickou redukcí (SCR) s dávkováním močoviny.“
V ZEVO Žďár plánujeme zpracování 35 000 tun zbytkového odpadu ročně. Podle technických norem to znamená:
- roční provoz 333 dnů (8 000 hodin),
- hodinová kapacita 5 000 kg odpadů,
- předpokládaná výhřevnost odpadů 11,5 MJ/kg,
- tepelný výkon 8,5 MWt
- elektrický výkon 1,9 MWe
- roční produkce tepla 194 226 GJ (současná spotřeba tepla z centrálního zásobování je přibližně 240 000 GJ/rok).
Projekt plní veškeré legislativní požadavky z hlediska energetické účinnosti.